Wolkswagen Autoeuropa: Ultimaker ile Otomotiv Sektöründe Üç Boyutlu Baskı

Üç boyutlu yazıcılar ile basılmış parçalar, üç boyutlu baskı ile üretilmiş kalibreler ve 3D tesisatlar Wolkswagen Autoeuropa ve Ultimaker işbirliği ile hayat buldu.

Wolkswagen, 2014 yılında bu projeye başladı. Proje başlangıcında üretim hattında üç boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilen üç boyutlu baskıların kullanılması hedeflendi. Proje doğrultusunda 2014 yılından itibaren 150.000 Euro tasarruf sağlandı.

Wolkswagen’in Portekiz’de bulunan Autoeuropa pilot fabrikasının başında yer alan Luis Pascoa, bu bölümde yeni modellerin en iyi hallerine kavuşabilmesi için mühendislik çalışmaları yapıldığını belirtiyor.

4000 çalışan ile yılda 100.000 araba üretimi gerçekleştirdiklerini söyleyen Pascoa, geleneksel yöntemler ile 3 boyutlu baskı teknolojisini karşılaştırdığında maliyetlerin % 90 civarı düştüğünü ve bununla birlikte proje teslim hızının da % 90 oranında arttığını bildiriyor.

Tek bir 3D printer ile başlayan projede şimdi 7 adet 3D printer kullanılıyor. Yıllık beklenen tasarruf seviyesinin 250.000 Euro’ya ulaşması bekleniyor. Projede Ultimaker 3D yazıcılar kullanılıyor.

3 boyutlu baskı, düşük maliyetli ve hızlı geri dönüşlü olarak değerlendiriliyor. Bir yıllık süreçte tam 1.000 farklı parçanın 3 boyutlu baskı ile üretildiği belirtiliyor. Gelişmiş ergonomi, verimlilik ve uygulayıcı tatmini öne çıkan faydaları olarak gösteriliyor. Sonuç olarak geri dönüşler olumlu şekilleniyor.

Montaj sürecinde çalışan mühendis Miguel Jose, 3D yazıcıların kullanımına dair kendilerini ilk tetikleyen şeyin üretmekte muktedir olmadıkları parçalar olduğunu belirtiyor. 3 boyutlu baskı uygulamaları ile oluşan faydaların altını çiziyor.

Filament esnekliği sayesinde otomotive sektöründe ihtiyaç duyulan değişkenliğin de elde edildiği bildiriliyor. Güvenilirliğin 3D yazıcı seçiminde anahtar faktör olduğu üstüne basarak dile getiriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir