Üretim ve Gelecek

3d printing’in gelecekte  hayatımızı nasıl değiştirecek: Üretimde 5 avantaj

3d printerlar şimdilik yaygın olarak hızlı modelleme ve prototip üretimi için kullanılsalar da; yenilenen teknolojisi, artan hızı ve ulaşılabilir fiyatları ile tüm sektörlerde kullanılan bir üretim aracına dönüşüyor. Hatta pek cok tüketici markasının, ürün tasarımı yapan software şirketine dönüşebileceği öngörülüyor. Örneğin Nike spor ayakkabınızı kendiniz üretmek için tasarımını ve filamentini almak yetecek, 3d printer cihazı ise çoktan evinize girmiş olacak.

Üretimde 3d printer cihazının sağladığı avantajlar,

  1. Kaynaklar çok daha verimli kullanılacak: 3d printing ile üretim aşamalarının sayısı azalacak, montaj için harcanan süre ve toplam enerji ihtiyacı düşecek

 

  1. Üretim için gereken minimum sipariş miktarı azalacak: Geleneksel üretim makinalarını çalıştırmak için gereken yüksek minimum üretim adetleri, dolayısıyla stok ve depolama maliyetleri düşecek.
  2. Tasarımdan üretime giden süreç: Tasarımdan sonra direkt üretim yapılıp, son ürün elde edilebilecek. Kalıplama ve manuel aletlerle yapılması gereken düzeltmelere ihtiyaç duyulmayacak.

 

  1. Çevik üretim: Yedek parçalar sipariş üzerine ve “yerinde” üretilebilecek. Bu sayede lojistik, stok maliyeti ve tedarik zinciri yönetimi süreçleri kolaylaşacak. Örneğin aracınız için gereken parçanın, haftalarca yurtdışındaki ana fabrikadan gelmesini beklemek zorunda kalmayacaksınız.

 

  1. Tersine mühendislik: Mevcut bir parçanın 3d scanner ile taranarak, modelinin çıkarılması ve 3d printer ile yeniden üretilmesi süreci hiç olmadığı kadar hızlı ve kolay.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir