Teknolojinin en keyifli durağı: 3D yazıcılar

Teknoloji dur durak bilmeden tam gaz yoluna devam ediyor. Bu yolculuğun belli noktalarında yeni heyecanlar ve hobiler ile kesişimler, hayatları kolaylaştırıp konfor sunmanın yanında renklendiriyor da. Teknolojinin en keyifli durağı ise 3D yazıcılara çıkıyor. Zira 3D yazıcılar hali hazırda var olan tasarımlar ve kalıplar üzerinden üretim gerçekleştirme imkanı sunmakla beraber hayal etmeye ve bir yaratım sürecine girmeye de davetiye çıkarıyor. Üstelik bu davetiye ucu bucağı olmayan ve her geçen gün evrilip gelişen bir deneyimin tam da merkezinden işe koyulmak anlamını taşıyor.

3D yazıcı nedir? 3D yazıcı belki de birkaç sene öncesine kadar hayal olarak nitelendirilen, şimdilerde ise evlerde, hatta odalarda dahi kullanılabilecek kadar yakınınıza gelen bir yazıcı teknolojisi. 3 boyutlu bir obje yaratma fikrinin gerçekleştiricisi olan 3D yazıcı modelleri, tek tip bir kullanım bağımlılığı yerine kullanım alternatifleri de sunuyorlar. Böylece kendi 3D atölyenizi istediğiniz yerde ve zamanda hayata geçirebilmeniz mümkün hale geliyor. 3D yazıcı malzemeleri denildiğinde akla ilk gelen elbette filament oluyor. 3 boyutlu yazıcıların hammaddesi olan 3D yazıcı filament birden farklı malzemeden üretilebilen bir hammadde.

3 boyutlu yazıcılar ile gerçekleştirilebilecekleri listeleyebilmek pek mümkün gözükmüyor. Çünkü gerçekleştirilebilecek şeyler her geçen gün artış gösteriyor. 3D printer, obje yaratmanın ya da hobi ürünü üretmenin ötesinde hayata hali hazırda adapte olmuş bir ürün. İnsanlığın yakın geleceğine güçlü biçimde şekil vereceği de kaçınılmaz. Daha şimdiden tıp ve uzay teknolojisinde çığır açmış olması bu tezin en büyük kanıtı. Tıp alanında yapay doku ve organ üretimi ile uzay teknolojisinde uzay araçları için parça üretimi konularında kullanılmaya başlanan 3 boyutlu yazıcılar, gelişim çağındaki çocukların ve gençlerin, öğrenme açlığı ile yaşayan yetişkinlerin ve 7’den 77’ye bir şeyler tasarlamak ve üretmek isteyen insanların hayatlarını zenginleştirecek bir teknoloji.

3D yazıcı fiyat itibariyle incelendiğinde model çeşitliliği ve her modelin teknik farklılıkları nedeniyle belli bir fiyat standardından bahsetmek olası değil. Bununla beraber her amaca ve bütçeye yönelik 3 boyutlu yazıcı alternatifleri bulunduğunun altını da çizmek gerek.

Çok yakında daha yoğun şekilde yaşamın bir parçası olacak olan 3D yazıcı, zaman kaybetmeden hayatlarınızı renklendirmek ve keyiflendirmek için sizleri bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir