Kapitalizmin hoşuna gitmeyen icat: 3D Yazıcılar

 

İlk üretildiği günden günümüze gelene değin hızla gelişen ve daha şimdiden birçok farklı sektörde kilit rol oynamaya başlayan 3D yazıcılar, geleceğe de damga vuracak gibi gözüküyor. 3D yazıcıların gelişimi ve hemen hemen her sektörde kullanılabilir olması ise birilerini, daha doğrusu kapitalizmi rahatsız etmeye başladı bile. Bu denli çok yönlülüğe sahip bir cihazın kapitalist sistem için nasıl bir tehlike arz ettiği, aslında sorunun içerisinde cevabını barındırıyor. Kapitalist sistem tek yönlü ve kısa ömürlü üretimi destekliyor. 3D yazıcılar ise bu stratejinin tam aksine çok yönlü ve uzun ömürlü üretimi mümkün hale getiriyorlar. Sonuç olarak 3D yazıcılar hali hazırda birçok kapital köleliğe son vermiş ve gelecekte de vermeye devam edecek olmaları nedeni ile önceliği insan hayatını kolaylaştırmaya değil de sadece kar gütmeye adamış markalar tarafından olumsuz karşılanıyor.

3D yazıcı, tasarımı gerçekleştirilmiş ya da 3D tarayıcı da taranmış herhangi bir 3 boyutlu objeyi üretebilme kabiliyetine sahip bulunmakta. 3 boyutlu baskı ile üretilebilecek objelerin ise ucu bucağı bulunmuyor. Öyle ki 3 boyutlu yazıcılar sıradan biblolardan uzay mekiği parçalarına, hayati önem taşıyan yapay organlardan makine yedek parçalarına, inşaat sektöründen gıda üretimine kadar sayısız alanda kullanılabiliyorlar. Birçok farklı üretim aracına gereksinimi ortadan kaldırıyorlar. Zamandan ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlıyorlar. Dikkat çekici özellikleri arasında ayrı bir parantez açılması gereken ise mobil kullanım olanağı sağlıyor olmaları. Rahat taşınabilir olmaları, dakikalar içerisinde kullanıma hazır hale getirilmeleri ve yer kaplamamaları nedeni ile mekan fark etmeksizin 3 boyutlu baskı gerçekleştirmeye el veriyorlar. Atölyeden ofise, fabrikadan okula, hatta bir odanın çalışma masasında dahi 3 boyutlu baskı gerçekleştirilebiliyor.

İnsan hayatını kolaylaştırmak ile kalmayıp geleceğinin de değişmez gerçeği olacak 3D printer her ne kadar kapitalizmin hoşuna gitmese de, teknolojinin gelişiminde kritik rol oynayacak. İşin en güzel ve heyecan veren tarafı ise herkesin rahatlıkla bir 3D printer edinip kolayca 3 boyutlu baskıya başlayabilecek olması.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir